Jezioro Garda: co robić i co zobaczyć podczas wakacji

okoliczne tereny / camping
To na pewno bardzo trudny moment, nie tylko dla Włoch, ale też dla całego świata. Zdecydowaliśmy się więc tchnąć w Was trochę optymizmu, pozwalając Wam przeżyć jeszcze raz  piękne chwile spędzone na naszym campingu, jeśli w ostatnich latach byliście naszymi gośćmi, lub umożliwić Wam poznanie wspaniałości tego zakątka świata, jeśli nigdy wcześniej nie odwiedziliście okolic jeziora Garda. Odwagi, te nieprzyjemne dni niedługo miną, nie dajmy się! W  międzyczasie użyjmy wyobraźni i pomyślmy o tym, co będziemy mogli zrobić za kilka tygodni, kiedy cała ta sytuacja będzie tylko złym wspomnieniem.


Co robić nad jeziorem Garda: #sport

Kochacie aktywność fizyczną i sport w ogóle? Jezioro Garda da Wam możliwość podjęcia różnorodnej aktywności fizycznej, od ćwiczeń po eksperymentowanie z nowymi dla Was dyscyplinami sportowymi, a wszystko to pośród naturalnego, jedynego w swoim rodzaju krajobrazu. Jeśli tak przyjemne jest utrzymywanie swojego ciała w dobrej formie, to o ile piękniejsze będzie robienie tego na świeżym powietrzu, pośród natury, na górskich szlakach wznoszących się nad jeziorem albo wręcz w jego błękitnych wodach!

1 – kolarstwo. Camping Baia Verde znajduje się pośród gęstej sieci ścieżek rowerowych w rejonie Valtenesi, które rozgałęziają się i prowadzą na północne i południowe wybrzeże jeziora. Naprawdę wielu gości dociera do naszego campingu z własnymi rowerami i są gotowi odkrywać Gardę z siodełka swojego dwukołowca. Dla tych, którzy nie mogą przywieźć swojego roweru na terenie naszej turystycznej wioski uruchomiliśmy od zeszłego sezonu usługę wypożyczania rowerów, a także rowerów elektrycznych, e-bike.

2 – windsurfing. Jak moglibyśmy nie wymienić sportu, który narodził się właśnie tu, nad jeziorem Garda? Windurfing jest jednym z ulubionych sportów, zwłaszcza w górnej części Gardy, gdzie wieje idealny wiatr do tego, aby wskoczyć na deskę i wykonać parę niezwykłych akrobacji. Znajdziecie tu wiele szkół i instruktorów, dzięki którym, o każdej porze, będziecie mogli uczyć się i bawić, jak nigdy dotąd. Spróbujcie, żeby uwierzyć!

3 – golf. Relaksujący sport, który jednocześnie wymaga dużego skupienia i daje możliwość obcowania z naturą nad jeziorem Garda poprzez miłe spędzanie czasu pośród zielonych łąk i typowej dla tego regionu roślinności. Na zachodnim wybrzeżu znajdziecie wiele pól golfowych, Waszej uwadze polecamy między innymi Golf Bogliaco (w Toscolano Maderno, około 15 min od naszego campingu) oraz GardaGolf Country Club w Soiano i Golf Club il Colombaro w Salò znajdujące się jeszcze bliżej turystycznej wioski Baia Verde.


Co zobaczyć nad jeziorem Garda: #kultura

Jeśli chcecie dogłębnie poznać historię i kulturę tego rajskiego zakątka na ziemi, polecamy Wam najbardziej malownicze miejsca.

1 – Vittoriale degli Italiani. Położony w Gardone Riviera, niegdyś zamieszkiwany przez Gabriele d’Annunzio, obecnie to muzeum pod gołym niebem. Można tu skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem lub wziąć udział w jednym z wielu zapierających dech w piersiach wydarzeń kulturalnych, koncertów czy spektakli odbywających się w otwartym amfiteatrze z widokiem na jezioro.

2 – Mu.Sa w Salò. Niedawno powstałe w Salò muzeum na terenie kościoła pw. Świętej Justyny (Chiesa di Santa Giustina) z 1587 roku. W swoich wnętrzach gości interesujące i unikalne zbiory naukowe oraz kolekcje dzieł sztuki, często sygnowane nazwiskami znanych na całym świecie artystów. Muzeum jest otwarte przez cały rok.

3 – Groty Catullo. Stanowisko archeologiczne, imponujący przykład willi z okresu starożytnego Rzymu. To najlepiej zachowany obiekt tego typu w północnych Włoszech. Do zwiedzenia razem z muzeum, które gości liczne znaleziska pochodzące właśnie z tutejszych wykopalisk.


Co zjeść nad jeziorem Garda #enogastronomia

Enogastronomia jest jedną ze wspaniałości terenów nad Gardą. Wasze kubki smakowe zostaną mile zaskoczone. Czego musicie koniecznie spróbować podczas Waszych wakacji nad jeziorem Garda?

1 – oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek DOP znad Gardy jest znana na całym świecie ze swoich organoleptycznych cech, z naturalnie wyważonego smaku z typowym migdałowym finiszem oraz  z  lekkiego i świeżego aromatu;

2 – sery. W dolinach otaczających nasze wielkie jezioro Garda bardzo silna jest tradycja mleczarska. Natura daje tu możliwość wypasania zwierząt pośród zieleni, gdzie mogą pożywić się górską trawą i oddychać czystym powietrzem. Jaki jest tego rezultat? Naprawdę niezwykłe mleko, a  więc także przepyszne sery;

3 – wina. Nie można też zapomnieć o ogromie winnic, które kreślą krajobraz wzgórz nad jeziorem Garda. Wiele przeróżnych odmian winogron daje tu początek winom o najwyższej jakość, z których każde ma swoje specyficzne cechy i jest znane na całym świecie.

4 – ryby. Czy pisząc do Was z tego właśnie miejsca moglibyśmy nie wspomnieć o słodkowodnych rybach? Tradycyjne rybołówstwo jest tutaj cały czas kultywowane przez niewielką grupę zawodowych rybaków, którzy zaopatrują lokalne sklepy i restauracje. Rybne dziedzictwo, wcześniej niszczone, teraz notuje stały wzrost, dzięki interwencjom mającym na celu ochronę ryb z  naszego jeziora.

5 – kapary. Typowy produkt zachodniego wybrzeża jeziora, Parku Alto Garda Bresciano. Kapary to  rośliny dziko rosnące na kolczastych krzakach, przede wszystkim w ruinach antycznych, kamiennych murów.