Co zobaczyć nad jeziorem Garda podczas wakacji?

okoliczne tereny / życie na campingu
Pytanie, które zadają nam naprawdę wszyscy goście przyjeżdżający na camping Baia Verde – Zielona Zatoka to: co musimy koniecznie zobaczyć nad jeziorem Garda? Jakie są najważniejsze miejsca, które należy odwiedzić podczas naszych wakacji? Lista mogłaby nie mieć końca, gdyż tereny wokół jeziora Garda są pełne miejsc historycznych, zabytków, muzeów, centrów kultury, parków rozrywki, parków naturalnych, punktów widokowych i temu podobnych. Macie naprawdę wielki wybór. Dzisiaj spróbujemy uporządkować wszystkie informacje i wyznaczyć listę miejsc „must see” na brzegu Gardy po stronie miasta Brescia i w jego okolicach. Dobrej zabawy!


1. LA ROCCA DI MANERBA (Twierdza w Manerba)


La Rocca di Manerba stanowi jeden z najpiękniejszych punktów panoramicznych w południowej części jeziora. Jeśli więc chcecie nasycić Wasze oczy przepięknymi widokami musicie wybrać się na tę pieszą wycieczkę. Ten łatwy spacer, któremu sprostają również dzieci, zaprowadzi was między wzgórza Valtenesi aż do ruin Zamku i do słynnego Miejskiego Muzeum Archeologicznego. Gdy tylko dojdziecie do najwyższego miejsca wzniesienia, będziecie mogli podziwiać z góry jezioro i przepiękną Wyspę Świętego Błażeja (l’Isola di San Biagio).
 

2. L’ISOLA DI SAN BIAGIO (Wyspa Świętego Błażeja)


Lepiej znana jako Wyspa Królików (l’Isola dei Conigli). To idealne miejsce na spędzenie wakacyjnego dnia na plaży w promieniach słońca, ze stopami zanurzonymi w krystalicznej wodzie. Kiedy jezioro się cofa i poziom wody opada, na wyspę można z łatwością dostać się na piechotę. W przeciwnym razie można skorzystać z usług taxi boat (2,00 euro). Jako, że na wyspie znajduje się prywatna plaża, z barem i innymi usługami, wstęp na nią jest płatny i wynosi 5 euro za cały dzień. Koniecznie zróbcie parę fotek króliczkom, które ganiają swobodnie po parku.
 

3. L’ISOLA DEL GARDA (Wyspa Gardy)


Innym ważnym miejscem nad naszym jeziorem jest, należąca do rodziny Cavazza, l’Isola del Garda, uznawana za jedną z najbardziej czarujących i eleganckich lokalizacji. Na jej terenie znajduje się cudowna, zabytkowa willa w stylu weneckiego neogotyku, zbudowana około 1900 roku oraz niezwykłe, kolorowe i pachnące ogrody tarasowe w stylu włoskim. Prawdziwe naturalne muzeum pod gołym niebem. Rodzina Cavazza do dzisiejszego dnia z pasją zajmuje się całym tym terenem, aby uprzyjemnić odwiedzającym wizytę i zaoferować im niezapomniane doświadczenie. Przez cały rok organizowane są tu wycieczki z przewodnikiem. W ich cenę wchodzi rejs promem, około dwugodzinna wycieczka po wyspie oraz powitalny drink.


4. IL VITTORIALE DEGLI ITALIANI


Vittoriale degli Italiani, znajdujący się w Gardone Riviera, był siedzibą, o której zawsze marzył Gabriele d’Annunzio. To kompleks budynków, uliczek, placyków, strumieni i ogrodów. Znajdziemy tam nawet piękny letni teatr. A to wszystko w bezpośredniej okolicy jeziora Garda. Dzisiaj całość stanowi część Fundacji, która jest otwarta na zwiedzających i rocznie przyciąga ich z całego świata w liczbie około 220.000. Na jej popularność wpływa również Festiwal Tener-a-Mente, goszczący światowej sławy artystów podczas wspaniałych koncertów  na żywo.
 

5. MU.SA


MU.SA jest nowoczesnym muzeum, otwartym w 2005 roku i poświęconym w całości okolicznej sztuce i kulturze. Obejrzymy tam słynne wystawy stałe oraz czasowe. Celem tego muzeum jest zapoznanie zwiedzających z tożsamością, kulturą i wielkimi skarbami, bardziej lub mniej nieznanymi, miasta Salò i sąsiednich terenów. Nie pozwala ono również zapomnieć o tym, jak bardzo nasz region wzbogacił całe dziedzictwo narodowe.
 

6. IL MONTE BALDO (Góra Baldo)


Biorąc za punk odniesienia nasz camping nad jeziorem Garda, Monte Baldo znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie, na wschodnim brzegu jeziora. Mimo to naprawdę warto wybrać się w to miejsce, dlatego dodajemy je do naszej bogatej listy lokalizacji, których nie można przegapić podczas wakacji. W skład tej zapierającej dech w piersiach wędrówki wchodzą: przeprawa stateczkiem przez jezioro i przejazd kolejką linową z Malcesine aż do Tratto Spino (1800 m). Tam zaczyna się już czysta magia. Panorama Monte Baldo sprawi, że będziecie mieli łzy wzruszenia w oczach. Będziecie mogli obserwować potęgę i piękno natury u Waszych stóp.
 

7. LE GROTTE DI CATULLO (Groty Catullo)


Groty Catullo to bardzo cenny historyczny obszar archeologiczny nad naszym jeziorem, na południe od gminy Sirmione. Pozostałości tej zabytkowej willi mieszkalnej są jednymi z największych i najlepiej zachowanych w całych północnych Włoszech. Mowa tu o prawie 2 hektarach ziemi z położoną na niej willą oraz gaju oliwnym liczącym ponad 1500 drzew. Również w tym miejscu znajdziecie muzeum z wyspecjalizowanym przewodnikiem, który zaprezentuje Wam to niezwykłe dziedzictwo historyczne.
 

8. GARDALAND & POZOSTAŁE


A teraz przechodzimy do zabawy! Oto park rozrywki nr 1 w Europie, znany naprawdę na całym świecie… Gardaland! Dom naszej maskotki, zielonego smoka o imieniu Prezzemolo (Pietruszka) jest już gotowy na przyjęcie całych rodzin, aby zaproponować Wam dzień pod znakiem adrenaliny, wybuchów śmiechu, fikołków i znakomitej zabawy. W Gardaland znajdziecie strefę przeznaczoną dla małych dzieci, z rozrywkami dostosowanymi specjalnie do ich wieku. Reszta parku, ze słynnymi kolejkami górskimi, jak na przykład Blue Tornado, a także wieloma innymi, przeznaczona jest dla „dużych” odwiedzających.
Nie moglibyśmy nie wspomnieć Wam także o innych parkach rozrywki, które znajdują się w pobliżu: Movieland poświęcony jest filmom i kreskówkom, Caneva to Aquapark, a Natura Viva to wielki park safari.
 

9. LA TARRAZZA DEL BRIVIDO (Taras Dreszczy)


Znajdujemy się w Tremosine, górskim miasteczku, jednym z najpiękniejszych we Włoszech. Aby do niego dotrzeć musicie przemierzyć wykutą w skale Drogę Wąwozu (la Strada della Forra) uważaną za prawdziwy spektakl natury. Przemierzając wąskie zakręty i tunele będziecie mogli podziwiać naprawdę wyjątkową panoramę. Taras dreszczy został połączony z Hotelem Paradiso, który stanowi punkt odniesienia dla turystów. Zbudowany został na klifie nad jeziorem, z którego będziecie mogli podziwiać prawie całą taflę jeziora Garda.


10. NIEZLICZONE GÓRSKIE SZLAKI TURYSTYCZNE


Jak już pewnie zrozumieliście, natura jest bezsprzeczną królową terenów położonych nad naszym jeziorem. Z tego powodu możemy wskazać Wam, na wakacje nad jeziorem Garda, serię szlaków turystycznych do pokonania na piechotę lub na rowerze, które pozwolą Wam odkryć najbardziej charakterystyczne zakątki pełne dzikiej przyrody. Jednym z takich szlaków jest szlak della Ponale na brzegu jeziora Garda. Ostatnio został on odnowiony i zabezpieczony. Jest jedną z najbardziej znanych i popularnych tras w ciepłej porze roku, idealny do przebycia zarówno na rowerze górskim, jak i na piechotę. Jest naprawdę ekscytujący!